Home Staging

HOME STAGING – wszystko co powinieneś wiedzieć

WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O HOME STAGINGU

Usługa home stagingu obecna jest w Polsce stosunkowo od niedawna. Swoje początki jednak ma już w latach 70. XX wieku, w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi i tam też jest najbardziej rozwinięta na dzień dzisiejszy. Czym właściwie jest home staging? Mówiąc najprościej, jest to dostosowanie nieruchomości do oczekiwań rynku.
Jaki jest cel home stagingu?
Usługa ta skupia się na nieruchomościach przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Nie w każdym wypadku jest ona potrzebna do przeprowadzenia, jednakże pozytywnie wpływa na jakość mieszkania, podnosi jego atrakcyjność i wartość. Home staging ma na celu także skrócenie czasu poszukiwania klientów. Polega na przekształceniu oferowanego mieszkania ze stanu początkowego, a więc dostosowanego do potrzeb i stylu życia dotychczasowych właścicieli, na stan gotowości do sprzedaży. Innymi słowy mieszkanie należy odświeżyć w takim stopniu, w jakim tego wymaga i uzupełnić o elementy wystroju wnętrz i dekoracji tak, aby sprawiać jak najlepsze wrażenie.
Co wchodzi w skład procesu home stagingu
Konieczne do przeprowadzenia czynności w zakresie home stagingu uzależnione są od stanu przygotowywanej nieruchomości. Niezbędne jest więc indywidualne podejście i kreatywne myślenie. W niektórych przypadkach wystarczy tylko umieścić w pomieszczeniach dodatki korzystnie wpływające na otoczenie, czy ożywić mieszkanie wstawiając roślinę do salonu lub dekoracyjne warzywa do kuchni. Czasami jednak wymagany jest większy zakres prac. Odmalowanie pomieszczeń, czy wymiana niektórych mebli bywają czynnościami niezbędnymi aby uzyskać jak największy potencjał mieszkania. Zazwyczaj przy przeprowadzaniu wszystkich tych zabiegów nie ma potrzeby aby aktualni mieszkańcy się z niego wyprowadzali. W zupełności wystarczy ustalenie odpowiedniej organizacji pracy.
Także późniejsza wizualizacja takiego mieszkania nie pozostaje bez znaczenia. Bardzo ważną rolę w przeprowadzaniu home stagingu odgrywa profesjonalny fotograf wnętrz, który wykona wysokiej jakości zdjęcia oraz podda je odpowiedniej obróbce. Nieraz różne zdjęcia tego samego mieszkania zrobione przez inne osoby wykazują nieporównywalną różnicę.
Usługa home stagingu opiera się na zasadzie aby przeprowadzić ją jak najmniejszym kosztem. Należy traktować ją bardziej jako inwestycję krótkoterminową, która zwróci się w końcowej cenie sprzedaży mieszkania niż jako dodatkowy wydatek.
Kiedy warto skorzystać z home stagingu?
Stylizacja nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży, jak inaczej określa się home staging, według badań i raportów znacznie zwiększa liczbę zainteresowanych, a co za tym idzie przyspiesza sprzedaż średnio trzykrotnie. Oprócz tego ma znaczny wpływ na uzyskanie przez sprzedającego korzystniejszej ceny.
Jest kilka okoliczności, w których sprzedający najczęściej decydują się na usługę home stagingu. Zazwyczaj są to osoby, które od dłuższego czasu borykają się z brakiem zainteresowania i ofert kupna lub wynajmu nieruchomości, ale także ci, którzy nie chcą pozostawiać losu swojego mieszkania przypadkowi i od razu, w momencie jego wystawiania na sprzedaż chcą wyróżnić swoją ofertę, wprowadzić ciekawe elementy, czy zrobić jak najlepsze wrażenie zaciekawiając większą liczbę klientów.
Kiedy jeszcze stosowanie usługi home stagingu ma sens? Jeśli sprzedający zauważy zjawisko, gdzie klienci co prawda wykazują zainteresowanie nieruchomością, przychodzą na oględziny, lecz po nich kontakt się urywa i nie napływają żadne oferty. W takich sytuacjach przeprowadzenie stylizacji nieruchomości potrafi dać zdumiewający efekt i być czynnikiem decydującym o końcowej pozytywnej decyzji klienta i sfinalizowaniu transakcji. Home staging pomaga również uzyskać zadowalającą dla właścicieli cenę, o ile nie jest ona zbyt wygórowana. Chodzi tutaj raczej o powtarzające się przypadki, gdzie klienci są skłonni nabyć nieruchomość lecz po obniżeniu ceny. Wtedy zabieg stylizacji sprawi, że w krótkim czasie znajdą się osoby gotowe kupić mieszkanie cenie odpowiadającej właścicielom. Także klienci będą wtedy zadowoleni z faktu odświeżonego mieszkania, w które nie trzeba będzie już inwestować dodatkowych środków.
Wykorzystanie nowych technologii
W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, coraz większe znaczenie ma wykorzystanie nowych technologii. Dotyczy to także usługi home stagingu. Obecnie zwykła oferta z opisem i zdjęciem może nie wystarczyć. Klienci chcą się jak najwięcej dowiedzieć bez wychodzenia z domu, tak więc bardzo ważne są zdjęcia wysokiej jakości, ale musi być ich możliwie najwięcej, każde zawierające inny zakamarek mieszkania, a nawet widoki z okien. Można także zamówić wizualizacje 3D albo 360?. Coraz popularniejsze jest także wykorzystanie dronów. Film nagrany z lotu ptaka przedstawiający oferowany dom potrafi zrobić piorunujące wrażenie. Nie należy również zapominać o serwisach towarzyszących czy społecznościowych. W tym zakresie duże pole do popisu mają agencje nieruchomości, które powinny w oparciu o nie budować swoją markę i pozytywny wizerunek.
Podsumowując, usługa home stagingu ma za zadanie uczynić transakcję sprzedaży lub wynajmu nieruchomości bardziej przyjemną i korzystną dla wszystkich stron. Dowodem na jej udane przeprowadzenie będą zadowoleni właściciele (z ceny i szybkości finalizacji) i klienci (ze stanu i kondycji nabytego właśnie mieszkania).?

Wyślij znajomemu


Podaj wynik równania: